Jak w 2020 szybciej transportować ponadgabaryty? - wytransportowany

przewóz wielkogabarytowy poznań

Szczegółowe zaplanowanie poszczególnych etapów pracy to

Transport ponadgabarytowy umożliwia przewożenie m.in. elementów infrastruktury, całych hal i magazynów, ale też skomplikowanych konstrukcji przemysłowych czy nawet części samolotów. Mimo iż wiele

Jak w 2020 szybciej  transportować ponadgabaryty? - wytransportowany przewóz wielkogabarytowy poznań
firmy zajmuje się nim na co dzień, jest on na tyle skomplikowany, że każdorazowo wymaga indywidualnego podejścia do konkretnej sprawy. Dobry plan działania staje się w tym przypadku absolutnie niezbędny. To właśnie od jego utworzenia rozpoczyna się każdy taki transport - czy to transport maszyn, czy to transport kadłubów samolotów.

W planie na pewno należy uwzględnić całą trasę, by zawrzeć na niej wszystkie ewentualne przeszkody (np. mosty) i następnie dopasować do niej odpowiedni typ pojazdu. Niektóre, zazwyczaj wyjątkowo ciężkie lub niewymiarowe ładunki mogą też wymagać wprowadzenia pewnych zmian w infrastrukturę drogową, do czego z kolei niezbędne jest uzyskanie odpowiednich zgód. Szczegółowe zaplanowanie poszczególnych etapów pracy to już połowa sukcesu. Bez planu transport ciężki staje się wręcz niemożliwy w realizacji.


Nie każdy ładunek da się bowiem

Transport ponadgabarytowy, nazywany również ciężkim, to gałąź transportu zajmująca się ładunkami ponadnormatywnymi oraz nienormatywnymi. Swoimi wymiarami wykraczają one poza wymiary ładunków dopuszczanych tradycyjnie do transportu drogowego. Właśnie dlatego transport ciężki dodatkowo wymaga zawsze specjalnego zezwolenia.
A jak wygląda organizacja takiego transportu? Przede wszystkim obejmuje ona szczegółowy plan trasy i dobór odpowiedniego środka. Jeśli chodzi o trasę, to trzeba między innymi uwzględnić wszystkie przeszkody, jak chociażby ronda, wiadukty, czy też wysokie krawężniki. Nie każdy ładunek da się bowiem przewieźć tam, gdzie one występują. Kwestia środka to natomiast kwestia doboru optymalnej naczepy. Inna bowiem sprawdzi się w przy transporcie linii produkcyjnej, a inna, gdy w grę będzie wchodzić transport maszyn.
Ze względu na specyfikę, jaką charakteryzuje się tego typu transport, jego usługi mogą świadczyć tylko wyspecjalizowane firmy. A to wszystko ze względu na ogólnie pojęte bezpieczeństwo.


Transport ponadgabarytowy na terenie Unii Europejskiej.

Jak w praktyce wygląda transport ponadgabarytowy na terenie Unii Europejskiej?
Co zrobić, jeżeli nasza przesyłka nie mieści się w standardowych gabarytach? Z pomocą przychodzą nam specjalistyczne firmy logistyczne, które dostosowują ofertę do potrzeb klienta. Zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej ponadgabarytowy transport maszyn wymaga specjalnych zezwoleń, które uzyskuje się u zarządców dróg oraz w Urzędach Celnych. Poszczególne kraje różnią się czasem oczekiwania na decyzję administracyjną.
W Polsce okres oczekiwania na zezwolenie wynosi do czternastu dni. Aby uzyskać właściwe pozwolenie, należy powiadomić GDDKiA, podając dane wnioskodawcy i przewoźnika, termin transportu, dane nadawcy, szczegółowe parametry pojazdu oraz dokładną datę przejazdu przez terytorium państwa. Transport ciężki czasami oznacza ciężkie utrudnienia w ruchu drogowym lub może doprowadzić do paraliżu komunikacyjnego, zwłaszcza na autostradach oraz na terenach miejskich. Z tego też powodu wydawane zezwolenia niejednokrotnie upoważniają jedynie przejazdów w godzinach nocnych.


Z uwagi na te przeszkody transport

Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach każdą sprawę da się załatwić w sposób szybki i prosty. Bardzo szybko przekonasz się jednak, że tak wcale nie jest, gdy zechcesz samodzielnie zaplanować jakikolwiek transport maszyn ciężkich, czyli tych, które przekraczają ogólnie dopuszczone normy dla przewożonych towarów. Ten typ transportu wymaga bowiem szczegółowego zaplanowania i perfekcyjnej organizacji. A czasami okazuje się, że jest wręcz niemożliwy. Kiedy zatem może się tak stać i co powinieneś zrobić w takim przypadku?

Transport ponadgabarytowy na ogół przeprowadzany jest drogą lądową i właśnie z tego powodu nierzadko staje się niemożliwy do wykonania. Dlaczego? Ponieważ gdy ustalisz już swoją trasę i później ją sprawdzisz, najprawdopodobniej okaże się, że natkniesz się na niej na liczne mosty, ronda, zbyt wysokie krawężniki oraz inne tego rodzaju problemy. Z uwagi na te przeszkody transport ciężki może okazać się nie tylko problematyczny, ale też bardzo kosztowny. Warto wtedy rozważyć inną opcję - np. transport wodny.