odawcy zapominają o właściwym zabezpieczeniu swoich pracowników. A przecież trzeba jasno i wyraźnie stwierdzić, że prace na wysokościach to nie przelewki i każde zaniedbanie w tej dziedzinie może skutkować wręcz tragicznymi w skutkach konsekwencjami. Dlatego też przed przystąpieniem do wykonywania pracy na wysokościach koniecznie należy zaopatrzyć się we właściwie wyposażenie bhp. Czasem zdarza się niestety, iż jest ono mylnie postrzegane. Przykładowo podnośnik, który jest tak powszechnie używany podczas wysokościowych prac nie jest jedynym i wystarczającym zabezpieczeniem dla pracownika. Bardzo ważne jest to, aby zapewnić pracującym chociażby kaski ochronne, które w przypadku ewentualnego upadku ochronią bardzo wrażliwą część ciała jaką jest głowa. Na szczęście optymizmem może napawać to co mówią inspektorzy państwowi zajmujący się tą tematyką. Urzędnicy zwracają bowiem uwagę, iż w dziedzinie zapewnienie bezpieczeństwa jest coraz lepiej. Świadomość tego jak kluczowa jest to sprawa rośnie zarówno wśród pracodawców jak i pracowników budowlanych.
Zwyżka to termin który powinien być
Praca na wysokościach - Każda praca na wysokości 1,8 metra lub więcej od poziomu gruntu lub podłogi. Podwyższone pozycje robocze, w których istnieje ryzyko upadku i gdzie nie ma fizycznej ochrony, takiej jak poręcze. Rodzaje pracy obejmują pracę ze wszystkich rodzajów drabin, rusztowań, podnośników mechanicznych, pracę na wieżach transmisyjnych i przewodnikach, w przestrzeniach zamkniętych, dachach spadzistych, obszarach, w których nie ma punktów mocowania do góry.
Nie obejmuje to normalnej pracy na niskich drabinach, platformach ładunkowych lub podobnych miejscach. Kierownik pracy - osoba uprawniona do sprawdzenia, czy wszystkie warunki pracy na wysokości zostały spełnione, do określenia bieżących środków ostrożności w celu utrzymania bezpiecznych warunków pracy podczas pracy, do zezwolenia na wykonanie pracy i do anulowania zezwolenia na pracę; znany również jako właściciel, kierownik grupy roboczej lub osoba upoważniająca. Prace na wysokościach powinny być wykonywane przez osoby odpowiedzialne. Zwyżka to termin, który powinien być znany tym pracownikom. Podwyższone platformy robocze powinny mieć poręcze i wyposażone w drabiny umożliwiające dostęp. Praca na wysokościach jest niebezpieczna.
Prace montażowe prowadzone na wysokości wewnątrz
Prace montażowe prowadzone na wysokości wewnątrz budynków, a także poza nimi wymagają od wykonujących je techników odpowiednich umiejętności. Nie tylko chodzi tutaj o badania, które uprawniają ich w świetle prawa do pracy na dużej wysokości, ale także o opanowanie i odpowiednią technikę wykonywanej pracy. Niewątpliwie przygotowanie stanowiska pracy na wysokości ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo pracy, a także na jej komfort. Praca wykonywana z drabiny ogranicza ruchy i zakres czynności wykonującego ją pracownika, a rozstawianie rusztowań jest zbyt czaso- i pracochłonne. Dlatego prace na wysokościach, które muszą być wykonane szybko, a wymagają dobrze przygotowanego i bezpiecznego stanowiska pracy oraz większej mobilności na górze, wykonywane są za pomocą zwyżki. Zwyżka pozwala na dostarczenie pracownika lub kilku pracowników na odpowiednią wysokość wraz z niezbędnym sprzętem, swobodną pracę i przemieszczanie pracowników już na górze. Nie trzeba więc rozstawiać rusztowań, ani męczyć się na drabinie. Praca w której wykorzystuje się podnośnik jest znacznie szybsza, sprawniejsza, bezpieczniejsza i bardziej komfortowa dla pracownika, dzięki czemu może on oszczędzić swoje siły i pracować wydajniej.